Gayrimenkul Satın Alma Kararı Verirken Öncelik Haline Getirilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Gayrimenkul satın alma kararı vermek, oldukça karmaşık ve yorucu bir süreç olabilir ancak yapılacak önceliklendirmeler sayesinde bu karar son derece kolay bir şekilde verilebilir.

Gayrimenkul satın alma kararı verirken öncelikleri belirlemek adına doğru soruları sormak yeterli olacaktır. Doğru soruların sorulması ise zihninizde oluşan bulanıklığı ortadan kaldıracak ve oldukça keskin bir karar almanıza yardımcı olacaktır.

Gayrimenkul satın alma kararı vermeden önce sormanız gereken sorular ise içeriğimizin devamındaki sorularla başlayabilir!

Sizin için Doğru Konumda mı?

Gayrimenkul satın alırken ilk olarak konum üzerinden hareket etmek gerekir. Çalışıyorsanız işinize, çocuklarınız varsa eğitim hayatlarına dair ulaşım opsiyonlarına, sosyal yaşantınız ön planda ise merkezi lokasyonlara ve daha birçok hayat içi detaya bağlı uzaklık ön planda tutulmalıdır. Konum belirlemek elbette ki bütçe ile bağlantılıdır ancak tam olarak bu noktada optimum noktayı bulmak önemlidir. Ulaşım giderlerinin aslında bu noktada hesaba katılması, aynı zamanda ulaşım için harcanan zamanın da göz ardı edilmemesi gibi durumlar, doğru konumu bulmanıza yardımcı olacak unsurlar içerisinde öne çıkan detaylardır.

Hacim, Yapı Dizaynı ve İşlevsellik Bakımından Beklentilerinizi ya da İhtiyaçlarınız Karşılıyor mu?

Satın alınacak gayrimenkul, özellikle yatırım amaçlı değil de direkt olarak kullanım amaçlı satın alınıyorsa hacim büyük önem taşır. Evin büyüklüğünün aile yapınıza veya geleceğe dair aile planlamanıza uygun olması gerekir. Öte yandan yaşam stilinize bağlı olarak evin genel dizaynı ve sunduğu yaşamı kolaylaştıran unsurların da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Oda Sayısı, Banyo Sayısı ve Yatak Odası Sayısı Hane Nüfusu için Yeterli mi?

2+1, 3+1 ve 5+2 gibi birçok oda seçenekli gayrimenkuller karşınıza çıkabilir. Bunların dışında birçok gayrimenkul seçeneği de satın alınabilecek olan seçenekler arasında yer alabilir. Yatırımdan ziyade kullanım için tercih ettiğiniz gayrimenkullerde mutlaka ailenizin nüfusuna uygun, aynı zamanda gelecek planlamalarınızı da kapsayacak bir şekilde karar vermek gerekir. Banyo sayıları, salon sayıları, oturma odası olarak kullanılabilecek alanların sayısı gibi birçok detay, satın alma kararı vermeden önce kesinleşmiş olmalıdır.